Jaka jest wytrzymałość podłóg winylowych?
Panele winylowe charakteryzują się wodoodpornością i wytrzymałością mechaniczną. Do tego doskonale tłumią dźwięki i można je stosować na ogrzewaniu podłogowym. Panele mogą odwzorowywać rysunek drewna lub wygląd naturalnego kamienia. Co ciekawe, podłogi winylowe nie przyciągają kurzu ani zabrudzeń, a więc są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystość. Podłoga idealna? Sprawdźmy!
Trwałość paneli winylowych
Panele winylowe powstają z polichlorku winylu PCV, a warstwę wierzchnią tworzy powłoka ochronna z poliuretanu PUR. Zasadniczo, im grubsza jest powłoka PUR, tym panele są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. O wytrzymałości paneli winylowych decyduje także grubość warstwy ścieranej, które wynosi zwykle od 0,3 do 0,8 mm. Na niektóre podłogi producenci udzielają aż 10-letniej gwarancji. Panele LVT można stosować w pomieszczeniach typu mokrego, czyli w kuchni lub nawet w łazience – wówczas zalecany jest montaż na klej.
Rdzeń paneli winylowych
Panele winylowe wykonywane są na twardym rdzeniu, który gwarantuje stabilność wymiarową oraz termiczną. Oznacza to, że panele LVT pod wpływem ciepła nie deformują ani nie wypaczają się. Można je układać na bardzo dużych powierzchniach bez konieczności wykonywania dylatacji. Panele winylowe mają zatem warstwową budowę, a trwałość podłogi zależna jest od wszystkich warstw.
Klasa użyteczności paneli winylowych
O ile o wytrzymałości paneli laminowanych mówi klas ścieralności AC, tak w przypadku paneli winylowych należy sugerować się klasą użyteczności. Jest to dwucyfrowy kod określający przeznaczenie paneli – do wyboru są panele domowe, przemysłowe i użyteczności publicznej. Każda z grup definiowana jest kodem cyfrowym od 1 do 3, który określa dopuszczalne natężenie ruchu. W domach najczęściej stosuje się panele LVT klas 21-23.